2022-05-03 22:59:20 2022-01-03 22:59:20

Dieta DASH – rewelacja w dietetyce

Autor: Paweł
  • 5k
  • 5k
  • 5k

Popularność diety DASH wiąże się z tym, że nie wymaga ona drastycznych ograniczeń dietetycznych. Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli w wolnym tłumaczeniu dietetyczne podejście do zatrzymania nadciśnienia. Dieta DASH od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach diet zdrowotnych. Jest skierowana do osób z nadciśnieniem tętniczym, ale także walczących z nadwagą i złym cholesterolem (LDL).

Zakres działania

Dieta DASH jest dietą prozdrowotną, co oznacza, że jej stosowanie korzystnie wpływa na nasz organizm. Działa w sposób kompleksowy i nie jest skierowana tylko na jeden cel. Dlatego, pomimo że głównym zadaniem diety DASH jest walka z nadciśnieniem, jest zalecana w innych schorzeniach, często łączących się z nadciśnieniem: cukrzycą, problemami kardiologicznymi czy wspomnianą nadwagą i cholesterolem. Trzeba pamiętać, że DASH to dieta długoterminowa, właściwie na całe życie. Wymaga zmiany nawyków żywieniowych, nauczenia się dobierania produktów, wyszukiwania odpowiedniej jakości warzyw, owoców, produktów zbożowych.

Dieta DASH – co można jeść?

Dieta obniżająca ciśnienie opiera się na produktach najlepszej jakości. Trzeba o to zadbać, ponieważ surowce niewiadomego pochodzenia mogą uczynić wiele złego, niwecząc nasze wysiłki i samokontrolę. Produkty, które wymieniane są w diecie DASH to:

  • mięso, drób i ryby - tylko pieczone lub grillowane, wołowina, cielęcina, kurczak, indyk, łosoś, makrela, dorsz
  • warzywa i owoce – wszystkie, jakie lubimy, ze wskazaniem na owoce egzotyczne, takie jak ananasy, mandarynki, pomarańcze, banany, warzywa kapustne, pomidory, ziemniaki, bataty
  • ziarna zbóż - pod postacią pełnoziarnistego pieczywa, razowego makaronu, brązowego ryżu, płatki owsiane i zbożowe bez cukru
  • produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu - jogurty, mleko, twaróg, maślanka, kefir
  • orzechy, nasiona - orzechy włoskie, laskowe, ziemne, migdały, nasiona słonecznika, dyni

Taki dobór składników powoduje, że dieta ta bogata jest w witaminy i sole mineralne, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze. Zawiera także bardzo istotne pierwiastki: potas i magnez, które regulują pracę serca i systemu krwionośnego człowieka.

Czego nie wolno jeść na diecie DASH?

Zasady diety DASH nie zalecają używania soli. Wręcz odradzają jej stosowanie. Wykluczone są słone przekąski czy dania typu fast food. Sól spożywana w nadmiarze prowadzi do nadciśnienia tętniczego, często także do miażdżycy, zawałów serca i udarów mózgu. Inne wykluczenia to wysokoprocentowy alkohol, papierosy, produkty wędzone i marynowane z dużą ilością soli, słodkie napoje. Produkty sztucznie barwione i konserwowane także powinny zostać usunięte z naszego jadłospisu.

Stosowanie diety DASH

Podobnie jak inne diety prozdrowotne, DASH w ciągu dnia powinien przynieść 2000 kcal w 5-6 małych posiłkach. Jeśli przy okazji chcemy schudnąć, to dieta powinna wynosić 1800 kcal. Jednak taki poziom kaloryczności nie powinien być stosowany zbyt długo, ponieważ za mała ilość kalorii skutecznie obniża wartość diety DASH. W trakcie stosowania diety powinniśmy pić dużo wody, najlepiej o małej zawartości sodu. Jeśli pijemy soki owocowe, warzywne - to traktujmy je jak posiłek, a nie napój.

Dieta DASH to nie tylko rewelacja ostatnich lat w dietetyce. Kiedy zdecydujemy się na jej stosowanie, powinniśmy pamiętać, że zmieniamy swoje dotychczasowe życie. Jest przeznaczona nie tylko dla osób mających problemy z cholesterolem. Jest dla każdego. Kto czuje, że coś trzeba zmienić w swoim życiu, wyrwać się z codzienności, może warto zacząć od diety DASH. Zmiana przyzwyczajeń dietetycznych pomoże spojrzeć na życie innym okiem.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Zainteresują Cię takze

Autor:

Paweł