2022-11-09 18:43:33 2022-11-09 19:21:47

Dieta fleksitariańska - na czym polega flexitarianizm?

Autor: Paweł
  • 5k
  • 5k
  • 5k

Flexitarianizm to nowy trend w odżywianiu, polegający na stosowaniu zasad diety półwegetariańskiej (lub semiwegetariańskiej). W skrócie: flexitarianizm opiera się głównie o produkty pochodzenia roślinnego i sporadycznym spożywaniu mięsa.

Można się spotkać z wieloma rodzajami diet. Dietetycy komponują najróżniejsze rozwiązania idealnie dopasowane do danych wymagań klientów. Są diety wegeteriańskie, wegańskie, bezglutenowe, diety pozwalające szybciej schudnąć lub diety dostarczające energii potrzebnej do ciężkich treningów. Jedną z bardzo ciekawych propozycji jest dieta flexitariańska, inaczej zwana półwegetariańską lub semiwegetariańską. Warto zapoznać się z jej najważniejszymi założeniami i zasadami. 

Czym jest dieta flexitariańska?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że dieta flexitariańksa to najlepsze rozwiązanie i sposób żywienia dla osób, które interesują się wegetarianizmem, jednak nie chcą tak całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa. Dieta ta niesie za sobą bardzo wiele korzyści dla organizmu. 

Wiele wyników badań wskazuje na duże zalety diety wegetariańskiej. Jednak nie każda osoba jest gotowa i chętna na to, żeby całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa. Dla osób, które mają bardziej elastyczne i niejednoznaczne podejście do diety na przeciw wyszedł Dawn Blatner. Opracował dietę, która zakłada znaczne ograniczenie mięsa, ale nie całkowite jego wyeliminowanie. Zgodnie z jego założeniem, aby móc czerpać korzyści z wegetarianizmu, wcale nie trzeba całkowicie zrezygnować z mięsa. 

Główne założenia diety flexitariańskiej

Flexitarianizm polega na przestrzeganiu diety wegetariańskiej przez większość miesiąca, a sięganiu po produkty mięsne raz za czas. Niektóre definicje flexitarianizmu zakładają, całkowite wyłączenie czerwonego mięsa, inne spożywanie mięsa raz w tygodniu lub raz w miesiącu. 

Wspólną cechą wszystkich tych definicji jest jak największe zmniejszenie czerwonego mięsa. Dieta ta ma trzy najważniejsze cechy: rozsądek, umiar oraz prozdrowotność. 

Czy warto przejść na dietę flexitarianizmu?

Zmniejszenie ilości przyjmowanego mięsa czerwonego oraz innych produktów mięsnych ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia nowotworów. Ponadto dieta ta redukuje możliwość występowania zespołu metabolicznego, cukrzycy czy dyslipidemii. Ponadto większe spożywanie produktów roślinnych zmniejsza zaparcia i zwiększa ilośc przyjmowanych witamin oraz innych składników mineralnych. 

Dieta flexitariańska pozwala także szybciej schudnąć. Poprawia się stan zdrowia. Z uwagi na rozsądne założenia, łatwiej jest przestrzegać poszczególnych zasad. Jest to także idealne propozycja dla osób, które mają bardziej tradycyjne preferencje dotyczące żywienia. Ten sposób żywienia od dawna zajmuje miejsce w czołówce zdrowych diet. Posiłki są pełnowartościowe, nie narzuca się konkretnych dań, a także nie eliminuje całkowicie danego składnika. Flexitarianizm praktycznie nie ma wad. 

Kto powinien zdecydować się na flexitarianizm?

Dieta typu flexitarianizm jest odpowiednia dla każdej osoby, pod warunkiem, że jest zdrowa i nie potrzebuje szczególnego żywienia. Naukowcy określili, że dieta ta idealnie się sprawdza na każdym etapie życia, także w czasie ciąży, karmienia piersią, dzieciństwa, okresu dojrzewania. Z powodzeniem mogą się na nią zdecydować także sportowcy. Krótko mówiąc jest to idealna propozycja dla każdego, kto po prostu chce się zdrowiej odżywiać. 

Dieta flexitariańska to bardzo ciekawa propozycja. Chcąc zacząć się lepiej odżywiać, warto zapoznać się bliżej z jej założeniami. Aby jednak móc czerpać korzyści, warto pamiętać o tym, aby dieta była we właściwy sposób zbilansowana i opracowana. Warto poprosić o pomoc profesjonalnego dietetyka. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Zainteresują Cię takze

Autor:

Paweł