2022-11-09 18:41:23 2022-11-09 18:41:57

Dieta oczyszczająca

Autor: Paweł
 • 5k
 • 5k
 • 5k

Oczyszczanie organizmu za pomocą diety staje się coraz bardziej popularne. Stosowanie jednodniowej lub kilkudniowej diety oczyszczającej jest związane z eliminacją wielu produktów spożywczych z codziennego menu. Takie działanie pozwala na maksymalne skupienie się ustroju na poprawie pracy i detoksykacji, dzięki czemu samopoczucie oraz stan zdrowia ulega znacznej poprawie. Co warto wiedzieć o dietach oczyszczających?

Dieta oczyszczająca - co warto o niej wiedzieć?

Organizm ludzki jest wyposażony w szereg różnych mechanizmów fizjologicznych, które pozwalają na jego efektywne oczyszczanie. Eliminacja toksyn z ustroju najczęściej przebiega wraz z oddaniem moczu, wypróżnieniem się oraz poceniem. Jednym z organów, który odpowiada za procesy detoksykacyjne jest wątroba, dlatego wspieranie jej pracy pozwoli uniknąć nagromadzenia się szkodliwych substancji.

 

Dieta oczyszczająca jest propozycją dla zdrowych osób, które chcą pozbyć się nadmiaru szkodliwych substancji, które nagromadziły się w organizmie. Popularny detoks powinien charakteryzować się: 

 • spożywaniu jednego produktu spożywczego przez kilka dni. Monodieta najczęściej składa się z warzywa lub owocu o silnie oczyszczającym działaniu,
 • przyjmowaniu dużej ilości wody, która ułatwi wydalanie toksyn,
 • stosowaniu diety jedynie przez kilka dni, a następnie stopniowy powrót do zwiększenia codziennego jadłospisu o zróżnicowane składniki odżywcze,
 • po detoksie warto zadbać o prawidłową, zdrową dietę, obfitującą w pełnowartościowe składniki pokarmowe, która nie dopuści do ponownego nagromadzenia się toksyn.

 

Do diety oczyszczającej warto wybrać składniki pokarmowe, które wyróżniają się wysoką jakością. Najwyższej klasy produkty spożywcze będą najlepiej przyswajane przez organizm i najskuteczniej wpłyną na detoksykację organizmu.

Dieta oczyszczająca - rodzaje

Oczyszczanie organizmu jest najczęściej związane z zastosowaniem monodiety, czyli przyjmowaniu przez jeden lub więcej dni określonego produktu spożywczego. Warto pamiętać, że diety nie mogą przeprowadzać kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi. Jakie są rodzaje diety oczyszczającej?

 

 

 • jednodniowa dieta jabłkowa

To monodieta trwająca jedynie jeden dzień, a głównym składnikiem oczyszczającym są jabłka. Jabłka są owocem, który bogate są w potas, błonnik oraz antyoksydanty, które pozwalają hamować fizjologiczny proces starzenia się organizmu. Dodatkowo, jedzenie jabłek pomaga usprawnić zachodzące w ustroju procesy metaboliczne oraz poprawić pracę układu trawiennego. 

 • trzydniowa dieta sokowa

Jedną z najpopularniejszych diet oczyszczających jest przyjmowanie soków przez trzy pełne dni. Pierwszy dzień detoksu sokowego pozwala na przyjmowanie soków owocowych lub warzywnych, a kolejne dni urozmaicone są w dodatek z surowych warzyw, na przykład sałatki lub zupy jarzynowej. Dieta sokowa pozwala dostarczyć do organizmu duże ilości witamin i minerałów, które dzięki łatwemu wchłanianiu poprawiają samopoczucie, a także ułatwiają usuwanie toksyn z ustroju.

 • trzydniowa dieta kefirowa

Detoksykację organizmu można przeprowadzić, dzięki zastosowaniu diety kefirowej. Taka dieta oczyszczająca polega na spożywaniu 2,5 l kefiru pierwszego dnia detoksu, świeżych soków warzywnych i owocowych drugiego dnia, natomiast trzeciego - warzyw gotowanych na parze oraz sałatek z surowych produktów spożywczych. W czasie detoksu możliwe jest zjadanie grzanki z ciemnego pieczywa.

 • siedmiodniowa dieta oczyszczająca

Siedmiodniowa dieta detoksykująca pozwala poprawić samopoczucie u osób, które są osłabione, apatyczne i pozbawione sił witalnych. Dieta polega na spożywaniu przez siedem dni lekkostrawnych dań oraz unikaniu potraw ostrych, kwaśnych i smażonych. Dodatkowo, w diecie powinna być obecna woda z sokiem z cytryny, która pozwala na lepsze wydalanie toksycznych związków z ustroju.

 

Diety oczyszczające są doskonałym sposobem na pozbycie się z organizmu szkodliwych związków. Detoksykacja pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie ustroju, a także poprawić ogólne samopoczucie i stan zdrowia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Zainteresują Cię takze

Autor:

Paweł