Marketing i reklama
Anna Zinkiewicz
[email protected]
Nieprzyjemne wrażenia określane jako klikanie w stawie lub trzaskanie to na ogół problem nie tylko akustyczny. Jeśli do tego odczuwasz jeszcze ból lub przeskakiwanie żuchwy nazywane przez niektórych “spadaniem z zawiasów”, to dobry moment na przyjrzenie się sprawie. Co może oznacza taka orkierstra stawowa i jak sobie z nią poradzić?
Charakterystyczne dźwięki, które dla wielu są niepokojące, to nic innego, jak odgłos przesuwającego się w stawie skroniowo-żuchwowym krążka między stawowego. Jego wysunięcie może choć nie musi być bolesne. Słyszane przez Ciebie odgłosy mogą mieć różny charakter: pykanie, trzeszczenie, strzelanie lub klikanie. To efekt nieprawidłowej pozycji krążka stawowego w sytuacji, gdy zęby stykają się ze sobą maksymalną ilością punktów.
Opisywane sygnały akustyczne mogą pojawiać się obustronnie lub jednostronnie. Sam moment oraz częstotliwość pojawiania się odgłosu również są wskazówką diagnostyczną. Podobnie jak siła natężenia bodźca. Głośny trzask świadczy zwykle o początkowym etapie patologii, podczas gdy ten ledwie słyszalny może wskazywać, że problem trwa już od dłuższego czasu, a krążek podlega zmianom zwyrodnieniowym np. na skutek częstych trzasków.
Ta specyficzna symfonia, o ile nie towarzyszy jej ból lub inne dolegliwości takie jak przeskakiwanie żuchwy, ograniczenia ruchomości czy zablokowania w stawie, nie jest sama w sobie jednostką chorobową.Tego rodzaju objawy świadczą jednak o zaburzeniach funkcji stawów skroniowo-żuchwowych związanych z przemieszczaniem krążka, stąd nie należy ich bagatelizować.
Często wraz wydobywającym się ze stawem odgłosem pojawia się ból, nasilający się jeszcze w trakcie przeżuwania. To zwykle objaw skłaniający do szukania pomocy, choć trzeba zaznaczyć, że brak symptomów bólowych nie powinien odraczać wizyty u specjalisty. Niezaopiekowany problem trzaskania żuchwy, może bowiem stać się preludium do poważniejszych dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i przyczyniać się do postępowania procesów degeneracyjnych.
Najważniejsza jest w tym przypadku kompleksowa diagnostyka pozwalająca ustalić źródło dolegliwości. Indywidualnie dobrana fizjoterapia stomatologiczna pomaga w zniesieniu nadmiernych napięć i powrocie ciała do równowagi. Ten wyjątkowy rodzaj terapii manualnej jest jednym z wiodących sposobów leczenia dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych.
Obserwujesz u siebie problem ze strzelaniem żuchwy lub słyszysz jak żuchwa klika? Odczuwasz ból lub przeskakiwanie żuchwy? Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci ustalić przyczynę dolegliwości i wyeliminować doskwierający Ci problem.
Umów wizytę i pozwól sobie pomóc!
mgr Patryk Wąsowski
Warszawskie Kręgi – gabinet fizjoterapii
Karola Bohdanowicza 9, 02-127 Warszawa
Copyright © jaki-bmi.pl 2016 - 2025