2022-10-28 15:13:22 2022-11-09 18:31:10

Dieta śródziemnomorska

Autor: Paweł
  • 5k
  • 5k
  • 5k

Dieta z basenu Morza Śródziemnego cieszy się coraz większą popularnością. Jej dobroczynny wpływ na ludzki organizm prowadzi do znacznej poprawy samopoczucia, a także holistycznego wpływu na ogólny stan zdrowia. Dieta śródziemnomorska obfituje w zdrową, nieprzetworzoną żywność, dlatego taki schemat żywienia polecany jest przez specjalistów przy różnych schorzeniach i obciążających chorobach. Na czym polega fenomen schematu żywienia śródziemnomorskiego?

Dieta śródziemnomorska - co warto o niej wiedzieć?

Dieta śródziemnomorska jest sposobem żywienia, który wyróżnia się wysokim działaniem prozdrowotnym na organizm zdrowego człowieka, a także cierpiącego na różne schorzenia. Jej stosowanie pozwala minimalizować ryzyko zachorowania na ciężkie choroby o charakterze cywilizacyjnym, do których zalicza się cukrzycę, otyłość, miażdżycę, choroby serca oraz nowotwory. 

 

Prozdrowotne działanie śródziemnomorskiego sposobu żywienia wynika ze spożywania dużej ilości zdrowych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 oraz 6 przy maksymalnym ograniczeniu przyjmowania tłuszczy nienasyconych. To zależność, która niweluje gromadzenie się w organizmie cholesterolu, a dodatkowo pozwala normalizować pozom glukozy we krwi. Duża ilość błonnika, przyjmowanego dzięki surowym warzywom i owocom, a także nasionom pozytywnie wpływa na układ trawienny, co odpowiada za lekkostrawność diety. Dodatkową zaletą diety śródziemnomorskiej jest bezpieczny dla człowieka sposób obróbki termicznej, który polega na gotowaniu na parze, pieczeniu w folii aluminiowej oraz grillowaniu.

 

 

Główne zasady diety śródziemnomorskiej - piramida żywienia

Popularność żywienia śródziemnomorskiego sprawia, że coraz więcej osób stara się wdrażać zasady diety do swojego życia. Aby korzystać z jej dobrodziejstwa i prozdrowotnego wpływu na organizm ważne jest poznanie tak zwanej piramidy diety śródziemnomorskiej, która mówi o:

  • bazowymi produktami w diecie śródziemnomorskiej, które stoją na pierwszym miejscu piramidy żywieniowej są warzywa i owoce. Zaraz obok nich, dieta powinna obfitować w wysokiej jakości oliwę z oliwek, makaron, ryż oraz makaron. Bazowe produkty spożywcze powinny być spożywane codziennie, a ich pojawienie się powinno następować w każdym, głównym posiłku,
  • drugą zasadą diety śródziemnomorskiej jest pożywanie oliwek, różnego rodzaju orzechów i nasion, czosnku i cebuli, ziół i przypraw, a także nabiału o niskim poziomie tłuszczu. To grupa produktów, które podczas stosowania żywienia śródziemnomorskiego należy spożywać jeden raz dziennie,
  • wysokiej klasy białe mięso, wszelkie ryby oraz owoce morza, a także jajka, rośliny strączkowe, czerwone mięso i ziemniaki są produktami, które w diecie śródziemnomorskiej dopuszczalne są raz w tygodniu. Większa częstotliwość ich spożywania mogłaby prowadzić do obciążenia układu trawiennego oraz nagłego wyrzutu insulity we krwi, co znacznie obniża samopoczucie.

Żywienie w stylu śródziemnomorskim pozwala na spożywanie czerwonego wina dobrej jakości, zwłaszcza w porze popołudniowej. Czerwone wino zawiera substancję o nazwie resweratrol, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że niweluje ilość wolnych rodników w organizmie, tym samym spowalnia fizjologiczne starzenie się ustroju.

Dieta śródziemnomorska jest uznawana za sposób żywienia, który korzystnie wpływa na organizm.  Wysoka podaż warzyw i owoców połączonych ze zdrowymi, wartościowymi tłuszczami wpływa na ograniczenie niedoborów najważniejszych dla zdrowia substancji. Jej stosowanie pozwala ograniczyć rozwój ciężkich ogólnoustrojowych chorób, a także pozytywnie wpłynąć na wygląd zewnętrzny i samopoczucie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Zainteresują Cię takze

Autor:

Paweł