2023-02-05 18:08:08 2023-02-05 18:08:08

Czym jest zdrowe żywienie?

Autor: Paweł
  • 5k
  • 5k
  • 5k

Poznaj najważniejsze zasady, którymi należy się kierować przy komponowaniu zbilansowanej diety. Żyj zdrowo i czuj się świetnie! Organizm ludzki jest niezwykle skomplikowaną maszynerią. Zbiór różnorodnych układów w naszym ciele wzajemnie na siebie oddziałuje, niczym poszczególne koła zębate, które napędzają się, bądź hamują. Aby cały ten mechanizm działał sprawnie, trzeba o niego dbać i traktować z należytym szacunkiem. Podstawą są: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz sen. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega zdrowe żywienie, by pomóc Ci zapewnić swojemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Co Ci szkodzi, czyli czego unikać?

Rezygnacja ze zbędnych ulepszaczy, sztucznych barwników i aromatów to pierwsze przykazanie osób, które chcą żyć zdrowo. Kolejnym punktem jest cukier oraz tłuszcze trans (nienasycone kwasy tłuszczowe). Dlatego przede wszystkim skończ z jedzeniem fast foodów i piciem słodzonych napojów gazowanych. Pokarmy te są łatwo dostępne i niedrogie, lecz sięgnięcie po nie powinno być absolutnym wyjątkiem. Są pełne pustych kalorii, pozbawione zaś jakichkolwiek wartości odżywczych. Co więcej, wysoka zawartość cukrów i utwardzonych tłuszczów ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Podwyższa poziom cholesterolu, sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej, osłabia odporność, negatywnie oddziałuje na układ sercowo - naczyniowy i funkcjonowanie wielu licznych narządów wewnętrznych.

Wyrób w sobie nawyk czytania składu tego, co ląduje w Twoim koszyku podczas zakupów spożywczych. Wybieraj produkty, których składniki nie brzmią, jak składowe tablicy Mendelejewa.

Na czym polega zbilansowana dieta?

Coraz więcej mówi się o zbilansowanej diecie. Co jednak oznacza ten termin? Jest to jadłospis ułożony w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb danego organizmu. Ustala się go na podstawie płci, wieku, wagi, poziomu aktywności. Pod uwagę brane są również ewentualnie choroby przewlekłe, a także cel, który chcesz osiągnąć np. zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, przytycie, zrobienie masy mięśniowej.

W dobrze skomponowanym menu powinna się znaleźć optymalna dawka białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Makroskładniki rozpisuje się z reguły według schematu:

  • węglowodany - 55% dziennego zapotrzebowania kalorycznego,
  • tłuszcze - 20-35% ,
  • białka - 10-20%.

Proporcje te są zmienne w zależności od zakładanego celu.

Poza makroskładnikami dużą uwagę trzeba przywiązać do witamin i mikroelementów. Codziennie musisz dostarczyć swojemu organizmowi kompletu witamin, a także magnezu, potasu, wapnia, cynku i innych, których niedobory mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Sposób na zdrowe odżywianie bez wysiłku

Jeżeli chcesz się dobrze odżywiać. Zależy Ci na tym, by być zdrowym, mieć siłę, energię, witalność, prawidłową wagę, kondycję i czuć się świetnie w swoim ciele, masz kilka możliwości.

Pierwszą jest umówienie wizyty u dietetyka, który ułoży Ci szczegółowe menu i podpowie co, jak oraz kiedy jeść, by osiągnąć pożądane efekty. Drugą metodą jest samodzielny research, zapoznanie się z tym, jak przeprowadzić wyliczenia oraz co kłaść na swoim talerzu, by był maksymalnie wartościowy. W obu przypadkach wymagana jest wytrwałość i zaangażowanie w przygotowywanie posiłków oraz szukanie przepisów. Po pewnym czasie stanie się to coraz łatwiejsze, lecz początki mogą zniechęcać.

Najłatwiejszym sposobem jest catering dietetyczny. Kiedyś termin ten kojarzył się z dużym wydatkiem. Obecnie tania dieta pudełkowa to rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów, a nie odbije się znacząco na stanie portfela.  Zamawiając posiłek na cały dzień, nie musisz się zastanawiać, co zjesz. To nie tylko ogromne udogodnienie z punktu widzenia osoby na diecie, ale także dla każdego, kto jest zapracowany i najczęściej je na szybko, to, co akurat wpadnie mu w rękę.

Zadbaj o siebie, zatroszcz się o swój organizm i wypróbuj posiłki diety pudełkowej. Możesz zacząć od kilku dni lub tygodnia, by rozsmakować się, a przy tym pokryć dzienne zapotrzebowanie na makro i mikroelementy.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Zainteresują Cię takze

Autor:

Paweł